RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Topik : Simpulan Bahasa
Masa : 11.40 – 12.10pm (30 min)
Kelas : 2 E
Tarikh : 23.8.2011
Kemahiran : 1.2 Aras 1 (i) 8.1 Aras 1(i)
Objektif : Di akhir pelajaran, murid-murid dapat
(1) Menyebut maksud simpulan bahasa dengan betul.
(2) Memberikan jawapan yang sesuai dengan soalan yang dikemukakan.
Nilai murni : bersikap jujur
Tatabahasa : Simpulan Bahasa
Ilmu : Keselamatan, Pendidikan Moral
BBM : Paparan Elektronik, kertas majong, kad bacaan
Langkah Pengajaran | Kandungan Pengajaran | Aktiviti | Catatan |
Set Induksi | ![]() ![]() | 1. Guru memaparkan gambar dalam paparan elektronik. 2. Sesi soal jawab. Soalan: · Apakah yang telah kamu lihat? · Mengapakah kita boleh terjatuh? · Apakah nilai yang terdapat dalam gambar? 3. Murid-murid menyatakan simpulan bahasa dalam gambarajah. | Berhati-hati Linguistic Paparan elektonik |
Langkah Pertama | Maksud simpulan bahasa: ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() | 1. Guru menerangkan maksud simpulan bahasa satu demi satu. 2. Murid membacakan penyataan yang diberi. 3. Murid cuba menyebut maksud simpulan bahasa secara lisan. | Linguistik |
Langkah Kedua | Aktiviti permainan: ![]() Peraturan permainan: 1. Guru pilih seorang murid. 2. Murid mencarikan simpulan bahasa yang berkaitan dengan maksudnya dan tampalkan pada papan hitam. | 1. Guru memaparkan kertas majong di atas papan hitam. 2. Murid membacakan maksud simpulan bahasa. 3. Ativiti permainan dijalankan. | Kertas majong Kad bacaan berdisiplin |
Langkah Ketiga | Aktiviti latihan: Isikan tempat kosong dengan simpulan bahasa yang betul. 1. Murid yang didenda oleh guru besar. 2. Ayah berasa kerana abang telah mendapat tempat pertama dalam kelas. 3. Pada cuti sekolah yang akan datang, kami sekeluarga akan di Pulau Redang. 4. Dia tidak mempunyai kawan kerana sangat . 5. Ah Meng seorang pelajar yang . 6. Ayah apabila mendapat tahu bahawa abang merokok di sekolah. | 1. Guru membahagikan kertas latihan. 2. Murid tampal dalam buku Tatabahasa 2 3. Murid membuat latihan. | Kertas latihan Buku Tatabahasa 2 Berdisiplin |
Penutup | Perbincangan jawapan: Isikan tempat kosong dengan simpulan bahasa yang betul. 1. Murid yang panjang tangan didenda oleh guru besar. 2. Ayah berasa besar hati kerana abang telah mendapat tempat pertama dalam kelas. 3. Pada cuti sekolah yang akan datang, kami sekeluarga akan makan angin di Pulau Redang. 4. Dia tidak mempunyai kawan kerana sangat hidung tinggi . 5. Ah Meng seorang pelajar yang ringan tulang . 6. Ayah naik angin apabila mendapat tahu bahawa abang merokok di sekolah. | 1. Murid menyiapkan latihan. 2. Guru membincangkan jawapan. | Tatabahasa |
No comments:
Post a Comment