Sunday, 4 December 2011

RPH: Berhati-hati

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Topik              : Berhati-hati                                     Tajuk: Kami Selamat
Masa              : 11.10 – 12.10pm (60 min)
Kelas              : 1 E
Tarikh             : 7 April 2010
Kemahiran    : 1.4: 1.4.1      2.3: 2.3.2
Objektif          : Di akhir pelajaran, murid-murid dapat
(1)  bertutur dan berbual serta menyatakan permintaan menggunakan ayat yang mengandungi diksi atau panggilan dalam situasi tidak formal secara bertatasusila.
(2)  Membaca kuat ayat tunggal dan ayat majmuk dengan lancer, sebutan yang betul mengikut tanda baca.
Nilai murni    : Kasih Sayang, Berhati-hati
Tatabahasa   : Kata Kerja
Ilmu                : Keselamatan, Pendidikan Moral
Kosa Kata      : mainan, mop lantai, nyamuk, langsir, laci, mancis
BBM               : Paparan Elektronik







Langkah Pengajaran
Kandungan Pengajaran
Aktiviti
Catatan
Set Induksi
Soalan:
·         Apakah yang telah kamu lihat?
·         Mengapakah kita boleh terjatuh?
·         Apakah nilai yang terdapat dalam gambar?

1.    Guru memaparkan gambar dalam paparan elektronik.
2.    Sesi soal jawab.
3.    Murid-murid menyatakan nilai dalam gambarajah.
Berhati-hati
Linguistic
Paparan elektonik
Langkah Pertama
Buku teks: m/s 43
Langkah keselamatan:
·         Beratur semasa membeli makanan di kantin.
·         Simpan ubat dalam almari.
·         Guna pelampung semasa berenang di laut.
1.    Murid meneliti gambarajah yang dipaparkan.
2.    Guru membimbing murid menyenaraikan langkah keselamatan.
3.    Perbincang antara murid dan guru.
Bekerjasama

Langkah Kedua
Buku teks: m/s 44
Baca Petikan:
·         Ben Li, jauhkan ubat nyamuk daripada langsir.
·         Tini, tolong kemas dan simpan mainan.
·         Adik, bantu kakak mop lantai
·         Navin, sila simpan mancis dalam laci.
1.    Guru membimbing murid membacakan ayat.
2.    Guru menerangkan kosa kata.
3.    Murid menyatakan kesan-kesan yang terdapat daripada gambar.
4.    Murid membaca ayat dengan intonasi betul.
Buku teks

Langkah Ketiga
Aktiviti kumpulan:
1.    Guru membahagikan kelas kepada 8 kumpulan.
2.    Setiap kumpulan dikehendaki mencarikan kosa kata yang dipelajari.
3.    Kumpulan yang dapat mencari semua kosa kata sebagai pemenang.
4.    Perbincangan.

Kertas
Berdisiplin
Penutup
Latihan ( tatabahasa)
  1. Sila jauhkan ubat nyamuk daripada                    .
  2. Tolong kemas dan simpan                                    .
  3. Tolong bantu kakak             lantai.
  4. Sila simpan                dalam laci.

1.    Guru memberikan latihan.
2.    Murid menyiapkan latihan dan berbincangkan jawapan.
Tatabahasa






No comments:

Post a Comment