Sunday, 4 December 2011

RPH: Simpulan Bahasa

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Topik              : Simpulan Bahasa            
Masa              : 11.40 – 12.10pm (30 min)
Kelas              : 2 E
Tarikh             : 23.8.2011
Kemahiran    : 1.2 Aras 1 (i)   8.1 Aras 1(i)
Objektif          : Di akhir pelajaran, murid-murid dapat
(1)  Menyebut maksud simpulan bahasa dengan betul.
(2)  Memberikan jawapan yang sesuai dengan soalan yang dikemukakan.
Nilai murni    : bersikap jujur
Tatabahasa   : Simpulan Bahasa
Ilmu                : Keselamatan, Pendidikan Moral
BBM               : Paparan Elektronik,  kertas majong, kad bacaan







Langkah Pengajaran
Kandungan Pengajaran
Aktiviti
Catatan
Set Induksi


1.    Guru memaparkan gambar dalam paparan elektronik.
2.    Sesi soal jawab.
Soalan:
·         Apakah yang telah kamu lihat?
·         Mengapakah kita boleh terjatuh?
·         Apakah nilai yang terdapat dalam gambar?
3.    Murid-murid menyatakan simpulan bahasa dalam gambarajah.
Berhati-hati
Linguistic
Paparan elektonik
Langkah Pertama
Maksud simpulan bahasa:
 
 
 
1.    Guru menerangkan maksud simpulan bahasa satu demi satu.
2.    Murid membacakan penyataan yang diberi.
3.    Murid cuba menyebut maksud simpulan bahasa secara lisan. 







Linguistik

Langkah Kedua
Aktiviti permainan:
 
Peraturan permainan:
1.    Guru pilih seorang murid.
2.    Murid mencarikan simpulan bahasa yang berkaitan dengan maksudnya dan tampalkan pada papan hitam.
1.     Guru memaparkan kertas majong di atas papan hitam.
2.    Murid membacakan maksud simpulan bahasa.
3.    Ativiti permainan dijalankan.

Kertas majong
Kad bacaan
berdisiplin
Langkah Ketiga
Aktiviti latihan:
Isikan tempat kosong dengan simpulan bahasa yang betul.
1.      Murid yang                                 didenda oleh guru besar.
2.     Ayah berasa                               kerana abang telah mendapat tempat pertama dalam kelas.
3.     Pada cuti sekolah yang akan datang, kami sekeluarga akan                               di Pulau Redang.
4.     Dia tidak mempunyai kawan kerana sangat                           .
5.     Ah Meng seorang pelajar yang                              .
6.     Ayah                             apabila mendapat tahu bahawa abang merokok di sekolah.
1.    Guru membahagikan kertas latihan.
2.    Murid tampal dalam buku Tatabahasa 2
3.    Murid membuat latihan.
Kertas latihan
Buku Tatabahasa 2
Berdisiplin
Penutup
Perbincangan jawapan:
Isikan tempat kosong dengan simpulan bahasa yang betul.
1.      Murid yang         panjang tangan                didenda oleh guru besar.
2.     Ayah berasa       besar hati                      kerana abang telah mendapat tempat pertama dalam kelas.
3.     Pada cuti sekolah yang akan datang, kami sekeluarga akan  makan angin di Pulau Redang.
4.     Dia tidak mempunyai kawan kerana sangat   hidung tinggi       .
5.     Ah Meng seorang pelajar yang ringan tulang    .
6.     Ayah     naik angin  apabila mendapat tahu bahawa abang merokok di sekolah.
1.    Murid menyiapkan latihan.
2.    Guru membincangkan jawapan.
Tatabahasa


RPH: Berhati-hati

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Topik              : Berhati-hati                                     Tajuk: Kami Selamat
Masa              : 11.10 – 12.10pm (60 min)
Kelas              : 1 E
Tarikh             : 7 April 2010
Kemahiran    : 1.4: 1.4.1      2.3: 2.3.2
Objektif          : Di akhir pelajaran, murid-murid dapat
(1)  bertutur dan berbual serta menyatakan permintaan menggunakan ayat yang mengandungi diksi atau panggilan dalam situasi tidak formal secara bertatasusila.
(2)  Membaca kuat ayat tunggal dan ayat majmuk dengan lancer, sebutan yang betul mengikut tanda baca.
Nilai murni    : Kasih Sayang, Berhati-hati
Tatabahasa   : Kata Kerja
Ilmu                : Keselamatan, Pendidikan Moral
Kosa Kata      : mainan, mop lantai, nyamuk, langsir, laci, mancis
BBM               : Paparan Elektronik







Langkah Pengajaran
Kandungan Pengajaran
Aktiviti
Catatan
Set Induksi
Soalan:
·         Apakah yang telah kamu lihat?
·         Mengapakah kita boleh terjatuh?
·         Apakah nilai yang terdapat dalam gambar?

1.    Guru memaparkan gambar dalam paparan elektronik.
2.    Sesi soal jawab.
3.    Murid-murid menyatakan nilai dalam gambarajah.
Berhati-hati
Linguistic
Paparan elektonik
Langkah Pertama
Buku teks: m/s 43
Langkah keselamatan:
·         Beratur semasa membeli makanan di kantin.
·         Simpan ubat dalam almari.
·         Guna pelampung semasa berenang di laut.
1.    Murid meneliti gambarajah yang dipaparkan.
2.    Guru membimbing murid menyenaraikan langkah keselamatan.
3.    Perbincang antara murid dan guru.
Bekerjasama

Langkah Kedua
Buku teks: m/s 44
Baca Petikan:
·         Ben Li, jauhkan ubat nyamuk daripada langsir.
·         Tini, tolong kemas dan simpan mainan.
·         Adik, bantu kakak mop lantai
·         Navin, sila simpan mancis dalam laci.
1.    Guru membimbing murid membacakan ayat.
2.    Guru menerangkan kosa kata.
3.    Murid menyatakan kesan-kesan yang terdapat daripada gambar.
4.    Murid membaca ayat dengan intonasi betul.
Buku teks

Langkah Ketiga
Aktiviti kumpulan:
1.    Guru membahagikan kelas kepada 8 kumpulan.
2.    Setiap kumpulan dikehendaki mencarikan kosa kata yang dipelajari.
3.    Kumpulan yang dapat mencari semua kosa kata sebagai pemenang.
4.    Perbincangan.

Kertas
Berdisiplin
Penutup
Latihan ( tatabahasa)
  1. Sila jauhkan ubat nyamuk daripada                    .
  2. Tolong kemas dan simpan                                    .
  3. Tolong bantu kakak             lantai.
  4. Sila simpan                dalam laci.

1.    Guru memberikan latihan.
2.    Murid menyiapkan latihan dan berbincangkan jawapan.
Tatabahasa